CONCACAF Women’s Under-17 Championship: Mexico to Host; Preliminary Schedule Announced

On Friday, January 31st, CONCACAF released a preliminary schedule for this year’s edition of the CONCACAF Women’s Under-17 Championship, which will be hosted by Mexico from April 18th to May 3rd (CONCACAF.com).*   Up for grabs at the tournament are three tickets to November’s FIFA Under-17 Women’s World Cup in India.

*This is later than the earlier announced dates of March 21st to April 5th.  See this article on CONCACAF.com, which lists the original dates.

All matches will be played at the new headquarters campus of the Mexican Football Federation (“FMF”) in Toluca, which is about 30 miles west of Mexico City.  The facility, completed in 2017, features five full-size soccer fields:  Two with natural grass surfaces and three with turf surfaces.

The main grass field is directly off the headquarters building, which has an integrated – and covered – stand.  The seating capacity for this integrated stand looks to be in the range of 1000 to 1500.

The architecture website ArchDaily.com, has a short write-up on the FMF campus, along with over a dozen photos and a site plan of the campus.  More photos, as well as a satellite view of the facility, are available via Google Maps.

* * *

Like the upcoming CONCACAF Women’s Under-20 Championship, this tournament is following a new format, which was first used during the previous men’s youth cycle.

Instead of two groups of four, where only the top two finishers in each group move onto a four-team knockout bracket, there are four groups of four, featuring the top sixteen U-17 teams, based on a historical ranking system, who all automatically qualified for the final group phase of the tournament.  The top three teams in each group qualify for the knockout phase, where they will be joined by four lower-ranked teams, who qualified via a preliminary group stage that was held during the summer of 2019.

Back in May 2019, a draw was held (YouTube) to determine both the preliminary qualification groups, “A” through “D”, as well as the final stage groups, “E” through “H”.

The final phase of groups is as follows:

Group E:  Mexico (host), Trinidad and Tobago, Bermuda, Nicaragua
Group F: 
Canada, Jamaica, Panama, Dominican Republic
Group G: 
United States, Guatemala, El Salvador, Cuba
Group H:  Haiti, Costa Rica, Puerto Rico, Grenada

From the preliminary stage, Belize, the Cayman Islands, Guyana, and Honduras all qualified for the knockout stage. (CONCACAF.com)


GROUP STAGE SCHEDULE

Note that Groups “E” and “F” do not play their matches on the same day (cf. FIFA youth World Cups), rather it is “E” and “G” on even days, with “F” and “H” on odd days.

Saturday, April 18th
Trinidad and Tobago vs. Bermuda (Group E)
Guatemala vs. El Salvador (Group G)
Mexico vs. Nicaragua (Group E)
United States vs. Cuba (Group G)

Sunday, April 19th
Jamaica vs. Panama (Group F)
Costa Rica vs. Puerto Rico (Group H)
Canada vs. Dominican Republic (Group F)
Haiti vs. Grenada (Group H)

Monday, April 20th
Nicaragua vs. Trinidad and Tobago (Group E)
Cuba vs. Guatemala (Group G)
Bermuda vs. Mexico (Group E)
El Salvador vs. United States (Group G)

Tuesday, April 21st
Dominican Republic vs. Jamaica (Group F)
Grenada vs. Costa Rica (Group H)
Panama vs. Canada (Group F)
Puerto Rico vs. Haiti (Group H)

Wednesday, April 22nd
Bermuda vs. Nicaragua (Group E)
El Salvador vs. Cuba (Group G)
Mexico vs. Trinidad and Tobago (Group E)
United States vs. Guatemala (Group G)

Thursday, April 23rd
Panama vs. Dominican Republic (Group F)
Puerto Rico vs. Grenada (Group H)
Canada vs. Jamaica (Group F)
Haiti vs. Costa Rica (Group H)

KNOCKOUT ROUND SCHEDULE

Saturday, April 25th – Round of 16
Match #25:  1st Place, Group E vs. Guyana
Match #26:  1st Place, Group G vs. Cayman Islands
Match #27:  2nd Place, Group E vs. 3rd Place, Group G
Match #28:  2nd Place, Group G vs. 3rd Place, Group E

Sunday, April 26th – Round of 16
Match #29:  1st Place, Group F vs. Belize
Match #30:  1st Place, Group H vs. Honduras
Match #31:  2nd Place, Group F vs. 3rd Place, Group H
Match #32:  2nd Place, Group H vs. 3rd Place, Group F

Wednesday, April 29th – Quarterfinals
Match #33:  Winner-M25 vs. Winner-M28
Match #34:  Winner-M26 vs. Winner-M27
Match #35:  Winner-M29 vs. Winner-M32
Match #36:  Winner-M30 vs. Winner-M31

Friday, May 1st – Semifinals
Match #37:  Winner-M33 vs. Winner-M34
Match #38:  Winner-M35 vs. Winner-M36

Sunday, May 3rd – Final/Third-Place
39: Third-Place Match:  Semifinal Losers
40: Final:  Semifinal Winners

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.